top of page

Banje i klimatska lečilišta Srbije imaju dugogodišnju tradiciju omiljenih mesta za lečenje, oporavak, odmor i opuštanje zbog izuzetnih lekovitih i okrepljujućih karakteristika. Većina srpskih banja se nalazi u planinskim predelima, zaštićena od jakih vetrova, prijatne i blage klime, u odlično očuvanom prirodnom okruženju. Srbija je izuzetno bogata mineralnim vodama čija lekovita svojstva, prema hemijskom sastavu, temperaturi i drugim okrepljujućim faktorima ih čine neophodnim za lečenje svih bolesti za koje se preporučuju i primenjuju banjski tretmani. Zahvaljujući svim ovim karakteristikama i zdravstvenim prednostima, banjski turizam u Srbiji zauzima izuzetno značajno mesto u turizmu Srbije. Ovde je predstavljen manji pregled banja Srbije, te očekujemo dodatna pitanja u cilju prijatnog boravka u banjama Srbije sa mnoštvom okrepljujućih sadržaja....

Seoski turizam u Srbiji

Seoski turizam Srbije postaje sve zanimljiviji mnogim gostima, ne samo za boravak tokom vikenda, već kao izvanredno rešenje za duži odmor, van mesta stanovanja. Seoski turizam Srbije znači boravak u očuvanoj prirodi i okrepljenje u potpunom miru idiličnog mestašca, van gužvi modernog vremena, jer /svoje/ srce vraćamo na selo, omogućavajući našim gostima da dožive živopisne i pastoralne tradicije lokalnog stanovništva, koje prizivaju osećanja posebnog vremena i odražavaju nekadašnje ukuse i mirise. Seoski turizam Srbije koji organizujemo je delatnost kojom se veoma ponosimo, jer ga odlikuju isključivo autentična seoska domaćinstva, nenadmašna gostoljubivost srpskog domaćina i bogatstvo očuvane tradicije, kulture, prirode iživopisnog folklora Srbije. Kvalitet seoskog turizma u Srbiji koji mi organizujemo je baziran na odličnim iskustvima gostiju, obično sa odredištem u majušnim i slikovitim selima Srbije, koja broje od pedesetak do nekoliko stotina stanovnika.

 

Read more

Putevi vina

Različitost podneblja Srbije se ogleda i u vrstama vina. Najveći broj vinograda se nalazi duž tri reke – Južne, Zapadne i Velike Morave, u centralnoj Srbiji i duž reka Save, Dunava i Tise u Vojvodini.U Vojvodini privatni vinari uzgajaju plemenite sorte vinove loze koje daju kvalitetna sortna bela vina severnog tipa, a u centralnoj Srbiji rađaju plemenite sorte crnog grožđa. Bela vina podneblja Srbije, zavisno od sorte, odlikuju se svetlije zelenkastom do svetlije žutom bojom. Ona su laganija, srednje do umereno alkoholna, najčešće suvog ukusa.

 

Vinski rejoni Srbije su Timočki, Nišavsko-južnomoravski, Zapadnomoravski, Šumadijsko-velikomoravski, Pocerski, Sremski sa fruškogorskim vinogorjem, Banatski i rejon subotičko-horgoške peščare.

 

U Srbiji postoji oko 700 vrsta vina, koja se prema bojidele na: belo, ružičasto i crveno. Vina mogu da budu: vrhunska sa geografskim poreklom, kvalitetna sa geografskim poreklom, stona sa geografskim poreklom i stona vina. Prema sadržaju šećera vina se dele na: suva, polusuva, poluslatka i slatka. Polazeći od uslova proizvodnje grožđa i vina u Srbiji se proizvode kvalitetne kategorije vina: čuvena vrhunska, kvalitetna vina i stona vina, sva sa zaštićenim geografskim poreklom.

​© 2013 by Serbia Medical Tourism

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page